První výlety 2020 – o čem budou?

Blíží se jaro, pěkné počasí a tedy i výlety! Rád bych se s vámi podělil o to, o čem budou první z nich a dozvěděl se od vás, co si o nich myslíte? Který vás zaujal a proč? Napište mi, protože to pro mě bude zdroj podnětů pro to, o co máte skutečně zájem a kterým akcím mám věnovat větší pozornost 🙂 Díky!

Granátky aneb o hledání a nacházení

Už tradiční akce – v Českém středohoří v blízkosti zříceniny Hazmburk se nachází jedno konkrétní místo, kde je možné snadno najít malinké polodrahokamy – České granáty. Samotné hledání je hrozně zajímavá a relaxační činnost, při které se často leccos děje – člověk zažívá netrpělivost, naštvání, radost apod. … a přitom o nic nejde 🙂 Zároveň i celá trasa výletu je příjemná – vyrážíme jakmile se udělá hezky, nebude venku moc bláto a dřív, než pole zarostou – skřivani zpívají nad hlavou, slunce hřeje – prostě příjemné probuzení po zimě. Hazmburk je jedno z nejhezčích míst, co znám s velmi příjemnou atmosférou, kruhovým rozhledem do opravdu velké dálky… a k tomu spousta zajímavých drobností z historie místní krajiny a souvislostí s našimi dějinami. Prostě jde o jeden z TOP výletů, které vám můžu nabídnout 🙂

Cyklovýlet do kláštera Hájek

V Praze na Ladronce i jiných místech jste si mohli všimnout barokních kapliček – vypadají všechny stejně a většinou v nich nic není. Tvoří ale souvislou řadu, která směřuje někam na západ. Jde totiž o bývalou poutní cestu, která vede od Strahovského kláštera v Praze až ke klášteru Hájek kus za Prahou – dříve slavné místo s Loretou, kam putovaly desetitisíce lidí. Dnes velmi zajímavý prostor , který ještě nebyl opraven, tedy si zachovává svou silnou atmosféru a genius loci běžně není přístupný, ale dá se tam domluvit návštěva, aby nás místní farář provedl. Po trase ale potkáme několik dalších míst, která nesou silné otisky historie, o které toho většinou moc nevíme – meziválečné i úplně nejnovější… místa opuštěná, zapomenutá i zcela uměle vytvořená. Protože ale míříme do Křivoklátska, můžu slíbit i hodně pěknou přírodu, ve které není zas tolik lidí. A pokud to vyjde, tak jako závěrečná tečka příjemné jídlo na ještě příjemnějším místě 😉 Výlet bude na kole, spíš po silnicích, které nejsou zas tak rušné, cyklostezkách a část v lese, – a jeho délku je možné regulovat podle podmínek. Možná s námi vyrazí i nějací nevidomí na tandemu (dvojkole), což může být další zajímavé zpestření, pokud si jízdu na takovém pekelném stroji chcete vyzkoušet 🙂 Každopádně tato trasa patří k jedněm z těch, co mám nejraději a moc rád bych ji ukázal dalším lidem.

Skály, lomy, obloha a stromy – výlet do přítomnosti

Některé oblasti v nejbližším okolí Prahy mám velmi rád – například Křivoklátsko, oblast kolem Jílového, Ladův kraj, Český kras na levé břehu Berounky kolem Amerik, Svatého Jána apod. … ale taky Český kras na pravém břehu Berounky – od Skryjí až po oblast kolem Koněprus a Tetína. Trasa tohoto výletu míří právě tam a je jedna z nejpestřejších a nejzajímavějších – velký fotogenický mix přírody i lidských vlivů, rozeklaných skal, lesů, lomů, historie. Víc neprozradím a nechám si pro sebe, abyste nepřišli o překvapení. Trasa je trochu fyzicky náročnější (ve smyslu že je pro lidi, co jsou trochu zvyklí chodit – nejde zas o nějaké megavýkony), tedy ji nepořádám zas tak často – proto tuto jedinečnou příležitost nepromeškejte, dlouho se zase nevyskytne.

Portugalsko a Santiago – povídání o cestě bez plánů (s promítáním fotek)

Před pár lety jsem dal výpověď v práci, sbalil baťoh, koupil jednosměrnou letenku do Porta v Portugalsku, zarezervoval tam hostel na 3 noci a vyrazil na cestu bez plánů, o které jsem vůbec nevěděl, jak dlouho bude trvat, kam mě zavede ani co tam budu dělat. Nestudoval jsem dopředu žádné turistické průvodce, ani si nedával žádné seznamy věcí, co chci vidět. Prostě jsem skočil do neznáma. Výsledek? 3 měsíce extrémně pestrého a nabitého putování plného zážitků, které bych nevymyslel, neuvěřitelných náhod, nečekaných setkání, lepší, než bych kdy dokázal dopředu naplánovat. Živé, opravdové, intenzivní. Objevil jsem neskutečně zajímavou povahu Portugalců, kteří jsou nám v něčem naprosto podobní a kteří mi velmi přirostli k srdci… a nakonec jsem ještě cestu završil neplánovanou poutí do Santiaga de Compostella. Co takové putování způsobuje, jak funguje, co všechno neuvěřitelné může přinést? O tom se s vámi rád podělím na nějakém večerním promítání fotek někdy v týdnu v Praze.

Termíny akcí

Proti dřívějšku nebudu vypisovat termíny výletů příliš dopředu – tedy konkrétní datum se objeví vždy tak cca týden předem. Žijme trochu víc v přítomnosti a nemějme pořád rozplánovaný celý kalendář na měsíce dopředu! 🙂 Pokud chcete se mnou vyrazit, sledujte stránky nebo facebook, případně se registrujte do emailové konference a vše se včas dozvíte. Co myslíte, dokážete reagovat i bez plánů a vyrazit na výlet, i když není naplánovaný dlouho dopředu? 🙂 Napište mi.

Budu se na vás těšit!

Michal

První výlety 2020 – o čem budou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *