O putování

Putování je hluboko v kořenech lidské zkušenosti. Vyvolává obavu z neznáma i odhodlání jít, s nadějí a otevřeností. Putování vyžaduje rozhodnutí – vyrazím, vydržím a přijmu, co na cestě potkám. Není to toulání bez cíle ani honba za ním. Krajina, kterou putujeme, nám vypráví kousek svého příběhu. My se stáváme jeho součástí a přispíváme k němu. A společně tvoříme každým okamžikem přítomnost.

Co na cestě potkáme? Co si s sebou přineseme? A s čím se po cestě setkáme? Pojďme a zjistíme to 🙂

Proč bych měl s vámi jet?

Pokud chceš zažít, jaké to je nechat se vést cestou a nestarat se o ni. Žít v přítomnosti – co se děje právě teď, s lidmi, kteří jsou právě kolem a právě tady, kde zrovna jsi. Pokud chceš zkoušet vnímat, čím na nás krajina promlouvá. A pokud máš otevřenost k tomu objevit při tom všem taky něco o sobě.

Kdo putování pořádá a proč?

Něco málo o mně a mojí motivaci si můžeš přečíst tady.

Neumím si to představit, jak to putování bude vypadat?

Oznámím přesný čas a místo srazu, odtamtud pojedeme kus od Prahy (cesta trvá většinou cca hodinu) a odtamtud vyrazíme pěšky. V průběhu putování budou zařazeny drobné aktivity, které mají podpořit naši schopnost vnímat, co se děje a kde jsme, případně další témata, která daný výlet má – např. malé úkoly, zážitkové „hry“ – nic náročného ani dětinského. Půjdeme, budeme si povídat, nebo jen poslouchat, občas se zastavíme, budeme pozorovat i vnímat jinými smysl. Něco vám povím k tomu, co bude kolem nás, možná z toho líp pochopíme, proč to tam je a co to vlastně krajina říká… Výlety jsou jednodenní většinou s návratem nejpozději kolem 19. hodiny.

Kam půjdeme a co uvidíme?

Trasu putování dopředu neoznamuju a může se v průběhu změnit podle situace. Smysl je zažívat to, co se právě děje, ne řešit mapu.

Jak to bude náročné? Zvládnu to?

Ano, pokud máš aspoň základní fyzičku. Délka a odhad náročnosti trasy je uveden u každého putování.

  • 1 = ujde prakticky každý, kdo normálně chodí
  • 2 = jsou obyčejné výlety, co zvládneš, pokud nemáš nějaká pohybová omezení
  • 3 = pouze tyto trasy můžou být pro někoho trochu vyčerpávající a pokud neznáš své možnosti, doporučuju jimi nezačínat.

Na trase se přizpůsobíme schopnostem skupiny, určitě to není o sportovním výkonu. Máš-li nějaké omezení nebo pochyby, prosím, prober to se mnou předem.

Kdo s námi půjde a kolik nás bude?

Dokud akci nezruším, koná se a půjdu na ni minimálně já 😉 Jedno z kouzel putování – nikdy nevíš, koho na cestě potkáš. Jediná jistota je, že pokud přijdeš s otevřeností, bude to zajímavé.

Jsou akce otevřené dětem?

Vzhledem k náplni jsou akce určeny dospělým, pokud není řečeno jinak. V případě, že je konkrétní akce otevřená i dětem, je jejich účast možná pouze za přítomnosti zákonného zástupce nebo jím pověřené osoby, která nese plnou zodpovědnost za dítě na akci. Organizátor nepřebírá žádnou zodpovědnost za účast a zdraví dětí na akcích.

Co když bude škaredě?

Nic nehrotím – pokud předpověď vypadá fakt blbě, akci zruším nejpozději den předem a oznámím to na facebooku v události a emailem těm, co se přihlásili na stránkách.

Musím se přihlásit?

Je to lepší pro moji představu o skupině, co má dorazit – buď na facebooku zaškrtnutím „zúčasním se“ („možná“ beru jako „nepřijdu“ a nepočítám s Tebou) nebo odesláním přihlášky na stránkách. Minimálně se pak dozvíš, zda se akce opravdu koná. Prosím, pokud máš zrakové omezení, určitě se přihlaš předem, ať o Tobě vím, potřebuju to zohlednit při organizaci!

Co znamená, že na akci mohou být zrakově postižení, budu se o ně muset starat?

Nemusíš se o nikoho starat. Moje akce jsou otevřené lidem z komunity se zrakovým postižením, protože je znám – a všechno bude zařízeno tak, aby se mohli akce zúčastnit. Ale pro Tebe to neznamená nic, kromě toho, že pokud budeš cítit zvědavost, můžeš se o nich něco dozvědět.

Co si mám vzít sebou?

Boty, ve kterých můžeš jít v terénu (případně i v blátě), oblečení podle počasí (případně i pláštěnku), svačinu, se kterou vydržíš celý den (v drtivé většině případů výlet nezahrnuje zastávku v hospodě), dostatek pití, peníze na jízdenky.

Co společné jízdenky? A co když se zpozdím na místo srazu?

Jízdenky dopředu neorganizuju, ale pro lidi, co jsou včas na místě srazu, ji pak můžeme koupit hromadně. Pokud se zpozdíš, tak ti bohužel ujedeme, vlak nepočká.

Platí se za akce?

U těchto akcí věřím na filozofii „dar za dar“, tedy ne, výlet nemá žádné vstupné. Pokud se vám bude líbit, můžete na konci přispět nepovinným dobrovolným příspěvkem, který bude sloužit jako vstup do dalších akcí. Tedy dle výše vybraných peněz budu rozšiřovat možnosti dalších výletů, případně je omezovat, pokud nevyberu nic. Jinými slovy tímto dáváte lepší formu zpětné vazby, zda podle vás mají tyto akce smysl a zda vám něco přinesly, než nějaké slovní chválení 😉 Nicméně nemám žádná očekávání a pokud se vám výlet líbit nebude a nebudete chtít dát nic, tak to nevadí.

Chci se zeptat na něco dalšího

Napiš na info@putovanikrajinou.cz nebo zprávu na facebook.

Mám se těšit?

Ano 😉

PS: Nejsem cestovní kancelář, jedeme prostě spolu na výlet.