Věřím, že v životě máme právo hledat štěstí a že k tomu máme všechny prostředky, které potřebujeme. Bohužel, naše společnost nás neučí, jak to štěstí nacházet – naopak, hodně z toho, co nás obklopuje a co jsme si osvojili, od tohoto záměru přímo odvádí.

Moje zkušenosti říkají, že naše spokojenost se životem závisí víc na tom, jak umíme zacházet sami se sebou, jak sami sebe známe a jak dokážeme vnímat skutečnost kolem nás, než na vnějších okolnostech. A tedy že je hlavně v našich rukách, jak s tímto přístupem ke světu naložíme (tedy že ho můžeme měnit a ovlivňovat) a ve výsledku tedy že je na každém z nás, jak dobře se budeme v životě cítit.

Navíc cesta každého z nás je individuální a neexistují žádné univerzální prostředky, které by fungovaly pro všechny. Takže většina „objevů“, které každý z nás na této cestě udělá, je přímo nepředatelná – je potřeba si na ně přijít sám. A dokonce může být velmi škodlivé, pokud nás k nim někdo vede za ruku.

Měl jsem to štěstí, že jsem si vyzkoušel některé z cest seberozvoje, co pro mě osobně fungovaly – život v přítomnosti (mindfullness), vědomá pozornost, sebereflexe, empatie, putování, pobyt v přírodě apod. A taky jsem se setkal s metodami, které podporují šanci vytvořit prostor, ve kterém může k takovému seberozvoji u lidí docházet – zejména zážitkovka (metoda zkušenostně-reflexního učení).

Akce, které pořádám, jsou zaměřeny na různé rysy této cesty a snažím se na nich vytvořit prostor pro seberozvoj pro ty z vás, kteří o něj mají zájem. Valná většina akcí je zaměřená na uvědomění si něčeho, nebo na objev něčeho sám v sobě, tedy odhalování vzorů a přístupů, podle kterých jednáme, aniž bychom si to uvědomovali – a možnost je přehodnotit, pokud se k tomu rozhodneme. Pozor, nejde o psychoterapii! Je to asi stejný rozdíl jako mezi masážemi a rehabilitacemi – masáže mají pomoci zdravým lidem, aby zůstali zdraví, rehabilitace napravují to, co už je porouchané. My se věnujeme rozvoji, ne léčení.

Ve všech případech jde pouze o nabídku a podporu vaší vlastní cesty – tedy nehraju si na žádného guru, který by vám přinášel pravdy shůry – nejsme sekta a nejde o duchovno (i když já v nějaké věci věřím a jsou pro mě součástí motivace, proč se snažit vytvářet pro lidi prostor, aby si lépe našli dobrou cestu životem, tak akce nejsou určeny k tomu, abych svoji „víru“ s někým sdílel). Můžu pouze udělat maximum pro to, abyste měli podmínky k tomu, abyste si přišli na to, co zrovna potřebujete – a podporovat vás ve směrování a udržování pozornosti tímto směrem.

Akce se liší mírou a hloubkou, do jaké jdeme do seberozvojových témat – nejvíc do hloubky se pouští „Putování do skutečnosti“. Nazval jsem je tak proto, že mi přijde, že čím víc si toho uvědomíme sami o sobě a čím víc poznáme naše naučené a vypěstované vzorce myšlení, které máme v hlavě, a čím víc se nám je podaří opustit, tím víc pak vidíme skutečnost takovou, jaká opravdu je.

Mě osobně v současnosti nejvíc zajímají tato obecně lidská témata:

  • práce s „egem“ (a chtěním, lpěním apod.)
  • strach (v obecném významu různých strachů, které manipulují náš život)
  • laskavost (k druhým a k sobě)
  • přítomnost (bytí „tady a teď“) – jako jedna z nejdůležitějších věcí pro tuto cestu seberozvoje
  • hodnota času a lidského života (a související lenost a její překonávání)
  • svoboda a hranice (a s tím související manipulace)

Pozor! Znovu zdůrazňuju, že v žádném případě nejde o psychoterapii ani o ezoteriku, tedy toto prosím na mých akcích nehledejte, více viz můj etický kodex.

Pokud vás tedy podobné věci zajímají a máte chuť si je vyzkoušet, rád vás uvidím na některé z akcí „Putování do skutečnosti“ 🙂

V případě, že vás zajímá víc, obraťte se na mě na některém z kontaktů.

Motivace pro tyto akce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *