O jarním sjíždění Orlice

Miluju sjíždění řek, je to pro mě nejkrásnější způsob bytí v přírodě a přítomnosti. A proto vás zvu vás na příjemnou pohodovou víkendovou jarní plavbu po Orlici – jednoduché krásně meandrující přírodní řece v okolí Týniště nad Orlicí.

Orlice je malá řeka, která v tomto úseku teče mimo jakoukoliv velkou civilizaci. Můžete čekat klidný říční tok bez výrazných divočin, řeka má malebné okolí – tok se klikatí ve spoustě hezkých meandrů a zatáček, břehy porostlé stromy a keři plné ptáků a jiných živočichů, kvetoucí jarní louky, příroda a pohoda.

Smysl akce je užít si přírodu a přítomnost v ní – nehledejte tu ani adrenalin (pár jezů, co tam jsou, je nesjízdných a musí se přenášet) ani vodní ožírací akci (určitě nejsme abstinenti, ale tato akce rozhodně není o chlastání a podobných „zábavách“, jaké může člověk potkat na velkých řekách – navíc pro lidi pod 18 let platí striktní zákaz pití alkoholu během celé akce). Celé to bude spíš komorní pro cca 10 lidí, na pohodu a na příjemno. Takto akce pořádám už řadu let a moc rád lidem ukazuju možnost zažít řeku a její sjíždění tímto způsobem. Akce je vhodná i pro začátečníky.

Praktické Informace

Termín

 • Příjezd: pátek večer 16.6.2023 do kempu v Týništi nad Orlicí – zde bude společný začátek, abychom se seznámili s těmi, co se neznají
 • Konec: v neděli 18.6.2023 odpoledne kus před Hradcem Králové (na vlakové zastávce)
 • Kemp je zde: Rampa sport https://www.rampasport.cz/pujcovna/ GPS 50.150708461588394, 16.06608297880531 https://mapy.cz/s/latotogabe Mostecká 24, Týniště nad Orlicí (Areál Vencl palubky)

Plavba

 • Jedeme na dvoumístných plastových kanojích Vydra, pojedeme nalehko, tedy bez věcí a spíme 2 noci ve stejném kempu.
 • Pátek: Večer si postavíme stany v kempu v Týništi nad Orlicí a akci zahájíme společným seznámením.
 • Sobota: Ráno nám vyvezou lodě nahoru na Tichou Orlici, kam odjedeme vlakem a celý den budeme řeku splouvat zpět do stejného kempu. Kdo bude chtít, večer si v kempu popovídáme o tom, jaké to sjíždění bylo, případně vysdílíme různé příběhy, smysluplné rozhovory apod. Nebo jen tak popijeme a zazpíváme – podle nálady.
 • Neděle: Z kempu sjíždíme dolů po Orlici, když bude čas, zastavíme se i v Podorlickém skanzenu. Dole před Hradcem pak plavbu ukončíme a rozloučíme se. Odevzdáme lodě a buď se vrátíme do kempu pro věci vlakem, nebo si je do cíle převezeme předem autem a rovnou odjedeme (domluvíme se dle možností)
 • Denní trasy cca 20 km
 • Akce se bude konat jen za dobrého počasí, pokud by mělo být hnusně, buď přesuneme na jiný termín, nebo zrušíme.

Ubytování a jídlo

 • Spát budeme ve vlastních stanech ve vodáckém kempu, pokud stan nemáš, dá se to domluvit.
 • Jídlo si zajišťuje každý sám, v kempu je vodácká hospůdka, v Týništi nějaké malé obchody s potravinami.

Další program kromě plavby

 • Protože jde o akci „putování“ v rámci mého projektu „Putování krajinou“, tak nabízím v rámci akce možnost krátkých zastavení, která mají za cíl podpořit vnímání přítomnosti – může jít o krátké mindfullness cvičení, nebo večerní sdílení. Proto čekej, že akce je trochu organizovaná – není to jen „dovolená u mácháče“ – ale ani nečekej žádný dětský tábor. Jakýkoliv doplňující program je nepovinný, nicméně podle pravidla „kolik do toho dáš, tolik dostaneš“, tak pokud budeš chtít, může Ti přinést víc, než jen pouhý výlet.
 • Na akci dbáme v první řadě o bezpečnost – přihlášením tedy souhlasíš s tím, že budeš bez výjimky respektovat jakákoliv bezpečnostní pravidla pro sjíždění řeky a překonávání jezů nebo jiných říčních překážek, která stanovíme. Na akci netoleruju žádné „machrování“ a pokud by někdo měl potřebu porušovat pravidla bezpečnosti, byl by z akce vyloučen – toto je nutné kvůli bezpečnosti nejen tebe, ale i ostatních.

Cena

 • 850 Kč na člověka za celý víkend – platí se předem jako závazná rezervace.
 • Cena zahrnuje: půjčení lodí a vybavení; dopravu lodí v sobotu a neděli; všechny poplatky za ubytování a stany v kempu, spotřební materiál.
 • Cena NEzahrnuje: dopravu na akci a z akce, jízdenky na vlak v sobotu, jídlo/pití apod., případné poplatky za parkování aut apod.
 • Akce je nezisková a tedy jen za náklady – nedělám ji proto, abych na tom cokoliv vydělal, ale abych strávil pěkný čas s fajn lidmi v krásné přírodě způsobem, který mám rád a který rád ukazuju i ostatním.
 • Storno podmínky: Pokud by se akce rušila kvůli počasí nebo z jiných důvodů na straně organizátora, záloha se vrací až na případné stornopoplatky, které si může účtovat půjčovna. V případě odřeknutí z důvodů na straně účastníka se pokusíme najít vhodného náhradníka a pokud se to podaří, záloha se vrací taky. Pokud ne, tak záloha v plné výši propadá. Pokud si účastník, který akci odřel, najde náhradníka sám, vyhrazujeme si právo rozhodnout o vhodnosti účasti takového člověka dle vlastního posouzení.
 • Další podmínky akce a zpracování osobních údajů dle GDPR se řídí obecnými podmínkami akcí pořádaných pod hlavičkou „Putování krajinou“ uvedenými ZDE.

Podrobné informace a přihláška

Přihlašovací formulář je zde: https://forms.gle/7wnetisZoTKugSmU9

Vyplň ho a pošlu Ti údaje k placení – místo budeš mít rezervované po zaplacení zálohy.

Akce je na pozvánky, pokud pozvánku nemáš a akce se k Tobě dostala přes někoho jiného, vyplň do poznámky kdo jsi, odkud ses o akci dozvěděl/a a proč chceš jet a pokud ještě budou místa, ozvu se Ti.

Podrobné informace o tom, kdy přesně se potkáme, co si vzít s sebou, o spolujízdě apod. pošlu přihlášeným lidem v týdnu před akcí.

Těším se na vás – AHOJ!

Michal