Pozvánka

Zvu vás na výjimečnou a jedinečnou akci – týdenní plavbu na replice velké dřevěné historické námořní plachetnice z 18. století „La Grace“ po Středozemním moři na podzim roku 2024!

Jaké to je plavit se na velké dřevěné lodi pod plachtami? Držet kormidlo, šplhat do ráhnoví, vylézt do koše a rozhlédnout se po obzoru? Vytahovat plachty, škrábat brambory v kuchyni, drhnout podlahu a leštit lodní zvon? Večer se potulovat v přístavu, spát na palubě pod hvězdami a nebo poslouchat vrzání dřeva v podpalubí? Zkrátka zažít aspoň část dětských snů, o kterých se nám zdálo, když jsme četli dobrodružné knížky o mořeplavcích objevujících svět? A jaké to je sdílet to s partou podobně naladěných fajn lidí? Zní Ti to skvěle? Tak jsi pravý člověk do naší posádky a zvu Tě – přidej se k nám!

O plavbě

La Grace je česká školní námořní loď provozovaná partou nadšenců, kteří dobře znají námořní řemeslo a jejichž cílem je vzkříšení české námořní historie – víc informací o lodi a profi posádce najdeš zde.

My budeme mít pronajatou celou loď na týden pro sebe spolu s profesionální posádkou a budeme na ní fungovat v roli námořních „kadetů“ – tedy lidí, kteří se učí námořnímu řemeslu a zároveň se zapojují do chodu celé lodi. Poplujeme podél pobřeží ostrovů někde ve středomoří, budeme se koupat, slunit a bavit, učit se ovládat plachty i jiné taje námořního řemesla, večer zastavovat v přístavech, kde se dá zajít do nějaké krčmy a když to vyjde, uskutečníme i nějakou kratší třeba dvoudenní přeplavbu přes širé moře. Pokud nám bude přát štěstí, tak poplujeme čistě jen na plachty (loď má jinak i motor).

Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti s plavbou na takové lodi. Není ani nutné, aby se každý pouštěl do věcí, které by mu byly proti srsti – například nemusíš šplhat do ráhen, pokud se na to necítíš. Nicméně zkusit si to pod laskavým vedením zkušené posádky můžeš. Na lodi se vysoce dbá o bezpečnost a rozhodující slovo zde má kapitán z profi posádky, který je s lodí doslova sžitý (žije na ní).

Dál o naší roli na lodi cituju přímo La Grace: Kadet není žádný profesionál, ale úplně normální člověk (bez zkušeností či praxe) který chce zažít plavbu na historické lodi takříkajíc na vlastní kůži. Kadeti jsou během plavby rozděleni do hlídek po 2-4 hodinách. Hlídka zajišťuje kormidlování, strážní službu na přídi, úpravu nastavení plachet a drobné každodenní opravy. Všichni kadeti pak společně pomáhají při větších akcích, jako je spuštění a kasání plachet, kotvení lodi a její úklid. Cca jednou týdně pak bude mít každý kadet službu v kuchyni jako pomocník kuchaře. Kadeti jsou ubytovaní ve příďové kajutě, v salonu anebo po 2-3 lidech v kajutách. Pro plavbu je nutné zajistit chod lodi (služby u kormidla, pomoc při tahání plachet, práce na stěžních, tahání kotvy, pomoc v kuchyni…) dostatečným počtem kadetů (min. 8 lidí).

Pro naladění

Nadchlo Tě to? Tak přikládám pár odkazů pro ještě větší naladění:

 • Příručka kadeta, pravidla zvonění na zvon, schéma lanoví a další legrace – ZDE
 • Instruktážní videa – ZDE
 • Fotky a videa z plaveb – ZDE

O akci

Akce je pojatá jako zážitkový kurz, kde hlavní zážitek bude samotná plavba, tedy pobyt na lodi a žití s jejím životem a reflexe toho, co při plavbě zažíváme – tedy netypická forma „putování“ v přítomnosti, jak je pořádám i na jiných akcích.

Zároveň ale je to taky dovolená, odpočinek a příjemně prožitý čas s fajn lidmi – koupání v moři, potulování v přístavech, ve kterých zakotvíme a návštěva místních krčem, pohoda a slunění na palubě… prostě taková „trochu jiná voda“ 😉

Nejde o zájezd cestovní kanceláře s ubytováním a „zábavou“ – počítá se, že se do akce aktivně zapojíš a přispěješ k jejímu dobrému průběhu. Ani neplánujeme akci pojmout jako LARP – tedy chceme prožívat to, co skutečně je a ne si „hrát na piráty“.

Prostě jako skupina vyrazíme na loď, se kterou se budeme učit plavit po moři

Nyní hledáme skupinu cca 24 dobrodruhů, kteří chtějí tohle všechno zažít, jsou vstřícní k lidem a otevření novým přátelstvím a kteří mají chuť prožít celý zážitek hlouběji, než jen jako dovolenou – tedy učit se, vnímat, co se při plavbě v nich a kolem nich děje právě tady a teď a podělit se o své prožitky s ostatními, abychom tak podpořili možnost prožít celou plavbu naplno.

Víkendové setkání před plavbou na jaře 2024

Počítáme, že až budeme mít sestavenou posádku lodi, tak někdy na jaře 2024 před plavbou uděláme jedno víkendové setkání posádky kadetů, kde se všichni sejdeme a budeme mít možnost seznámit a trochu poznat – plus na tomto setkání bude přítomná i jedna naše kamarádka, která je zkušenou součástí posádky La Grace a dopředu nám umožní nahlédnout do tajů a kouzel plavby, co nás čekají a naučit nás předem už nějaké základy toho, co se nám pak bude na moři hodit. Tato akce není povinná, nicméně účast na ní bude více než doporučená kvůli tomu, abychom už na samotnou plavbu mohli přijet s partou známých a nepoznávali se až na lodi.

Praktické informace

 • Termín plavby
  • začátek plavby v sobotu 14.9.2024 zatím se neví kde
  • konec plavby v sobotu 21.9.2024 zatím se neví kde
 • Místo plavby zatím není přesně určeno, předpokládáme, že bude někde ve Středozemním moři – jsou to vždy přístavy, které jsou v rozumném dosahu dálkové dopravy z ČR (například letadlem) a dozvíme se je včas předem, abychom mohli shánět včas levnou dopravu
 • Doprava na akci – individuální, tedy nebudeme zajišťovat hromadně ani zprostředkovávat, ale jakmile bude jasné, kde přesně budeme, tak vytvoříme skupinu, kde budeme sdílet možnosti dopravy, levné letenky apod.
 • Cena
  • Cena za místo v posádce bude cca 15.000,- Kč na člověka za celý týden (přesněji určíme podle toho, kolik nás finálně bude)
  • Na lodi se k tomu platí navíc lodní poplatek ve výši 175 Euro.
  • Cena a lodní poplatek dohromady zahrnují – místo na lodi, samotnou plavbu, stravu (plnou penzi = všechno jídlo na lodi vaří lodní kuchař z posádky), poplatky za přístavy, naftu apod.
  • Sleva – pro přihlášené během roku 2023 bude cena za místo v posádce nižší o 10% (čili cca o 1.500,- Kč), než kolik budou platit ti, co se přihlásí až v roce 2024 – jde o slevu za pomoc se zaplacením záloh na loď. Zároveň možnost vybrat si místo na spaní na lodi bude přesně podle pořadí přihlášení – tedy čím dřív, tím větší šance vybrat si podle chuti. Sleva se nevztahuje na lodní poplatek, který se platí až na místě.
  • Cena nezahrnuje – dopravu na začátek akce a z konce akce, cestovní a zdravotní pojištění, osobní výdaje (například za pití v přístavech)
  • Cena za místo v posádce se platí ve 3 zálohách:
   • 1. záloha 5 000,- Kč je splatná po přijetí přihlášky a tvoří nevratný rezervační/storno poplatek za zamluvení Tvého místo na lodi
   • 2. záloha 5 000,- Kč je splatná do 31.8.2023 (nebo spolu s 1. zálohou při pozdějším přihlášení)
   • 3. doplatek ceny (dle toho, kolik nás bude – opět cca 5 000,- Kč v případě, že nebudeš chtít vyšší kvalitu ubytování v soukromé kajutě) je splatný do 31.5.2024
   • 4. Lodní poplatek 175 Euro se platí až na místě přímo posádce La Grace.
 • Víkendové setkání
  • kdy: 24.-26-5.2024 (pátek večer 19:30 – neděle odpoledne 13:00)
  • kde: penzion poblíž Telče
  • … je nepovinné, ale doporučené 🙂

Přihlašování na akci

Protože chceme vytvořit skupinu fajn lidí a předpokládáme, že počet zájemců bude vyšší než počet míst, tak je akce zatím pouze na pozvánky – tedy pokud se k Tobě od někoho známého pozvánka dostala a nemáš ji přímo ode mě (Michal Martinásek), tak do přihlášky vyplň informace o sobě, kdo jsi, kdo Tě zve, motivaci, proč bys na tuto plavbu měl jet a čím ji obohatíš a přispěješ pro její příjemný průběh. Rádi poznáme nové fajn lidi! Cílová skupina bude cca 24 kadetů, věkově cca 18-50 let, muži i ženy, bez malých dětí.

Poznámka: na přihlášku se pokusím odpovědět co nejdříve, ale počítej, že může trvat tak týden, než se k tomu dostanu. Díky.

Často kladené otázky

Často kladené otázky najdeš po rozkliknutí zde...
 1. Nikdy jsme na plachetnici neplul/a, musím něco umět?
  • Předpokládá se, že umíš plavat, jinak není nutné nic – vše potřebné se naučíš na lodi.
 2. Bojím se, že mi bude na moři blbě a budu blinkat
  • Toho se bojíme všichni – ale cituju přímo posádku la Grace:
  • Přehnané obavy jsou zbytečné. Kinetóza je stav organizmu, kdy vjem pohybu vestibulárního systému nesouhlasí s vizuálními vjemy. Je to jev krátkodobý a naštěstí ne u každého znatelný. Za léta praxe jsme získali mnoho zkušeností, jak s tímto jevem zatočit a věřte, že Vám ji vhodným způsobem z hlavy vyženeme. Máte-li přesto obavy, vždycky je možné sáhnout preventivně k takovým prostředkům, jako je například: kinedril, nokinal, nebo čípky torekan, které jsou běžně dostupné v každé lékárně. Velmi dobrou zprávou je, že La Grace je již poměrně velká a těžká loď, takže brzy zjistíte, že se houpe výrazně méně než ostatní lodě. Lidé na ní mořskou nemocí trpí zřídka.
 3. Bojím se výšek, musím lozit do ráhnoví? Je to bezpečné?
  • Ne, do ráhnoví lozit nemusíš. Ano, je to bezpečné, používá se jištění. Dále cituju přímo posádku La Grace:
  • Pokud máte nějaký vážný problém proč byste to nedokázali, tak vás nutit nebudeme. Na lodi je třeba zajistit mnoho různých úkolů a i při manipulaci s plachtami je značná část lan ovládána z paluby. Nicméně kadet, který nevyleze do koše, se okrádá o jeden z nejkrásnějších zážitků. Šplhání do lanoví je překvapivě snadné. Na podobných lodích pracují v ráhnoví bez problémů kadeti od 15 let, ale žádnou výjimkou nejsou ani sedmdesátníci. Pokud se při plavbě nenajde dostatečný počet lidí ochotných nám pomoci na stěžních, bude se tahat jen omezený počet plachet, nebo se bude plout pouze na motor.
 4. Nelíbí se mi ty „služby“ v kuchyni apod. – neplatím si za to, abych někde dřel/a.
  • Nejde o dřinu, je to součást našeho zážitku – tedy jaké to je plout na lodi. Pokud je to pro Tebe potíž, tak se prosím nepřihlašuj, hledáme pouze podobně naladěné lidi, kteří chtějí zažít co nejautentičtější zážitek z plavby na lodi.
 5. O čem bude ten jarní víkend? A je povinný?
  • Seznamovací víkend povinný není, nicméně je více než doporučený – výhoda je, že už se pak na místě budeš znát s lidmi, se kterými pluješ a zároveň bude na víkendu možnost naučit se některé základy námořnického řemesla, takže si ušetříš čas přímo na lodi. A samozřejmě Tě to nadchne o to víc 🙂
 6. Kdy se dozvím, kam přesně jedeme?
  • Mělo by to být začátkem roku 2024.
 7. Není to drahé?
  • Vzhledem k ceně typického hotelu v Krkonoších na jednu noc a unikátnosti tohoto zážitku – ne, není 😉 Z akce si neberu zisk, pouze zprostředkovávám její uskutečnění, stejně tak ceny La Grace jsou dle mě více než příznivé vzhledem k tomu, jaký zážitek nabízí. Loď je zabraná tak 2 roky dopředu, tedy není snadné se tam s akcí pro větší skupinu vůbec dostat. Uvedený odhad ceny představuje horní strop, kolik by akce měla maximálně stát – podle počtu účastníků a typu vybraného ubytování předpokládáme, že cena bude o něco málo nižší. Samozřejmě inflace řádí všude, tedy pokud by ceny zvedla La Grace, probereme to a uvidíme.
 8. Další časté otázky, které odpovídá přímo La Grace
  • Odpovědi na další typické otázky najdeš ZDE ale POZOR! Dle jejich terminologie na této plavbě jsme všichni „kadeti“ a nikdo není „cestující“.

🙂

Pokud máš další dotazy, napiš na info@putovanikrajinou.cz

Podrobné podmínky akce

Podrobné podmínky pro účast na akci najdeš po rozkliknutí zde...
 • Nejsem cestovní kancelář a toto není zájezd. Zprostředkovávám pouze možnost zúčastnit se plavby na této unikátní lodi jako soukromá osoba, která chce prožít fajn týden s podobně naladěnými lidmi.
 • Na lodi rozhoduje profesionální posádka a její hlava – kapitán lodi, který má veškeré pravomoce a zodpovědnost za všechna důležitá rozhodnutí týkající se plavby. Moje role je pouze 1.) zprostředkování účastníků na tuto akci, aby mohla proběhnout, 2.) organizace seznamovacího víkendu, abychom se mohli poznat a 3.) na palubě pak nabídka dobrovolného doplňujícího „programu“ spočívající v nějakých mindfullness cvičeních a reflexi toho, co se nám během dne dělo.
 • Zpracování veškerých osobních údajů z přihlášky se řídí obecnými pravidly GDPR platnými na mých akcích uvedenými zde s rozšířením, že údaje o Tobě budou předány profi posádce La Grace – s nikým jiným ani pro žádné jiné účely nebudou údaje sdíleny. POZOR! Při jakékoliv změně v údajích uvedených v přihlášce (například jiný typ nebo číslo dokladu, se kterým budeš cestovat apod.) je nutné o tom bezodkladně informovat na info@putovanikrajinou.cz protože tyto údaje je potřeba předat La Grace.
 • Pojištění – Vyplývá z podmínek La Grace: Všichni účastníci jsou povinni mít po celou dobu ubytování uzavřenou platnou pojistku na úhradu léčebných výloh v zahraničí. Hodlají-li se účastníci potápět, musí být držiteli příslušného potápěčského oprávnění a mít uzavřenou platnou pojistku na úraz vzniklý při tomto sportu. V tomto ohledu se každý účastník potápí na vlastní nebezpečí a nese plnou odpovědnost za své jednání! Veškerá odpovědnost provozovatele lodi a kapitána lodi za účastníky vyplývá pouze z obecně platných pravidel námořní plavby. Případné škody budou uhrazeny jen do výše uzavřených pojistek smluvních stran. Každý účastník bere na vědomí, že cestuje na vlastní riziko!
 • Další podmínky pro pobyt v cizí zemi – zajištění dalších věcí nutných pro cestu do zahraničí, tedy platný cestovní doklad (přednostně pas), cestovní a zdravotní pojištění, splnění případných pravidel pro COVID bezinfekčnost apod. je plně v režii a zodpovědnosti účastníka – nezprostředkováváme je ani je nijak nezajišťujeme!
 • Posádka La Grace má svoje další podrobné podmínky účasti na plavbě – nejde o nic světoborného, pouze pravidla nutná pro bezpečnou plavbu. Podmínky La Grace jsou ZDE a lodní řád je ZDE POZOR! Dle terminologie La Grace jsme na této plavbě všichni „kadeti“ a nikdo není „cestující“. Zdůrazňuju zejména to, že na palubu je striktně zakázáno přinášet jakékoliv zbraně, drogy (včetně marihuany, hašiše…atd.), hořlavé a výbušné látky ani jiné nebezpečné či nezákonné předměty a také není dovoleno cestovat se psy nebo jinými domácími mazlíčky.
 • Jelikož jsme všichni „kadeti“, tak se budeme podílet na chodu lodi – při běžné plavbě cca 8 hodin denně.
 • Storno podmínky – Rezervační poplatek (1. záloha 5000,- Kč) je po zaplacení nevratný, 2. záloha se vrací při odhlášení do 31.5.2024, 3. finální doplatek se vrací při odhlášení do 30.6.2024. Při pozdějším odhlášení platby propadají (toto schéma vyplývá z poplatků záloh, které hradíme za pronájem celé lodi). V případě, že za Tebe najdeme vhodnou náhradu, je možné vrátit i 2. a 3. zálohu (na vrácení zálohy nicméně nevzniká automaticky nárok) – vyhrazujeme si právo posoudit vhodnost a rozhodnout o přijetí takového případného náhradníka dle vlastního uvážení. V případě, že přestaneš hradit zálohy dle harmonogramu, bereme to jako odhlášení z akce. Lodní poplatek platíš až při nalodění a při případném přerušení plavby se nevrací. V případě, že by akce byla zrušena ze strany La Grace, budou zálohy vráceny dle podmínek, jaké na vracení bude mít posádka La Grace. Pokud by došlo ke změně ceny akce ze strany La Grace nad rámec rozmezí v jejich podmínkách, budeme případné odstoupení z akce řešit individuálně. Každopádně se budeme vždy snažit o maximální vstřícnost, chápeme, že akce se koná za hodně dlouho a do té doby se může leccos změnit. Storno podmínky mají za cíl odradit nezodpovědné jedince, co se přihlásí lehkovážně bez skutečného zájmu o akci, což se bohužel dle zkušenosti občas stává.

😎

Přihlášením na akci souhlasíš se všemi těmito podmínkami, podmínkami pro zpracování osobních údajů i podmínkami a lodním řádem La Grace, proto si je prosím před přihlášením přečti.

Těším se na vás – s vodáckým AHOJ!

Michal