Hvězdná Orlice (8.9.-11.9.2022)

Akce je kvůli špatnému počasí zrušena!

Babí léto, podvečerní zlatavé slunce, šumění klidné řeky v klikatých meandrech se zeleně zarostlými břehy, noční ticho pod hvězdami… to bude prodloužený zářiový víkend na turisty málo objevené řece Orlici.

Sjíždění řek je akce, kterou pořádám nejraději. Tato je výjimečná tím, že během 3 dnů prodlouženého víkendu můžeme splout hned 3 řeky – Divokou Orlici, Tichou Orlici a Orlici (za soutokem obou dvou). Orlice je zatím ještě davy turistů neobjevená malá řeka s krásně meandrujícím tokem tekoucí nádhernou přírodní krajinou. A začátek září je ideální doba na vyklidněné pohodové splouvání řeky v babím létě.

Stejně jako u jiných mých vod i u této platí, že to není žádná ožíračka (abstinovat nebudeme, ale rozhodně nejde o to se přijet na vodu opíjet, jak bývá neblahým zvykem jinde). A stejně jako u jiných akcí Putování krajinou i zde půjde o lehký přesah do seberozvoje a kromě pobytu v krásné přírodě se budeme trochu vědomě zaměřovat na téma bytí v přítomnosti a mindfullness.

Jak to konkrétně proběhne?

Ve čtvrtek večer přijedeme do kempu v Týništi nad Orlicí, kde postavíme stany – v tomto kempu budeme 3 večery spát a nebudeme se nikam přesouvat.

V pátek ráno nám vyvezou lodě na Divokou Orlici (nenech se vystrašit názvem, v tomto úseku jde o klidnou řeku) a my se za nimi dopravíme vlakem. Sedneme na lodě a sjedeme řeku zpět do kempu.

V sobotu ráno si totéž zopakujeme na Tiché Orlici.

V neděli ráno nasedneme na lodě v kempu a sjedeme si úsek spojené Orlice někam před hradec, kde vrátíme lodě a nasedneme na vlak domů. Tedy kromě posledního dne pojedeme nalehko, bez věcí a tudíž s sebou bereme jen to nejnutnější. Denní trasy budou cca 15-20 km, dle počasí a chuti. Bude to tedy vypadat nějak takto:

Hvězdná Orlice

Naše trasa tedy bude taková hvězda… a večer se můžeme u ohýnku dívat na hvězdy… proto Hvězdná Orlice 😉

Pro koho je akce určena

Tato voda je otevřená jak lidem se zkušenostmi se sjížděním řek, tak i nováčkům.

Může se taky stát že se budou účastni nějací nevidomí nebo zrakově postižení (může tedy mít integrační rozměr, což neznamená, že se tam vidící o nevidomé budou „starat“, ale že tam budou spolu a budou fungovat, jakoby se nechumelilo – s těmito akcemi i na vodě máme zkušenosti a víme, jak je pořádat, pokud jsi vidící a máš z toho obavy, neměj, je to fajn).

Složení skupiny budeme řídit tak, aby byla realizovatelná, tedy pokud do jedné z těchto skupin (nováček nebo nevidomý) patříš, ber prosím v potaz, že budeme brát ohled na to, zda máme dostatek kormidelníků a tedy podle toho vyhodnotíme, zda Tě můžeme přijmou.

Věkové rozmezí tak cca 20-50 let – minimum je 18 let (tato voda není určená dětem).

Počasí a stav vody

Akce se bude konat pouze za příznivého počasí, tedy:

 • v řece musí být dost vody (letošní sucha způsobují, že občas řeky nejsou sjízdné) – zjistíme až v týdnu před akcí, kdy finálně potvrdíme, že se koná
 • pokud by bylo málo vody jen na Divoké Orlici, ale Tichá a spojená Orlice by měly vody dost, tak se akce o den zkrátí a začneme až v pátek večer
 • pokud by mělo být vysloveně hnusně (velká zima, trvalé deště), tak nepojedeme – má to být o pohodě, ne orvávačce, tu už jsme letos jednu zvládli 😉

Praktické informace

 • Termín: čtvrtek 8.9. večer – neděle 11.9. 2022
 • Začátek: čtvrtek 20:00 v kempu v Týništi nad Orlicí
 • Konec: neděle po poledni někde před Hradcem Králové (např. v Blešně) – končíme poblíž vlakové trati
 • Skupina: max. 12 dospělých (ve věkovém rozsahu 20-50 let)
 • Vybavení (zařídíme): plastová kanoe pro 2 lidi + 2 pádla a 1 barel do každé lodi
 • Cena: 400,- Kč za člověka a den, tj. 1200,- Kč za všechny 3 dny

V ceně je zahrnuto:

 • půjčovné lodí a vodáckého vybavení a jeho doprava na místa vyplnutí a z konce splutí
 • ubytování v kempech – ve vlastních stanech ve vlastních spacácích/na karimatkách (kdo vezme stany, se domluvíme)
 • spotřební materiál

V ceně NENÍ zahrnuto:

 • jídlo (snídaně, obědy, večeře) – ty si každý řeší sám, případně v hospůdce
 • doprava na akci a zpět domů

Přihláška a záloha

Vzhledem k tomu, že počet míst je omezený, akce je výběrová. Záleží hlavně na tom, co uvedeš jako svoji motivaci do přihlášky. Tedy pokud máš zájem, neváhej, vyplň nám obratem přihlášku a my Ti v nejbližší době dáme vědět, zda jsme Tě vybrali mezi účastníky.

Poté ti přijde výzva k zaplacení zálohy za akci. Záloha je vratná, pokud plavbu zrušíme z výše uvedených důvodů (špatné počasí, nebo málo vody v řece). Pokud účast odřekneš Ty (z jakýchkoliv důvodů) a nenajdeme za Tebe adekvátní náhradu, záloha propadá a nevracíme ji (vyhrazujeme si právo zhodnotit adekvátnost příápadného náhradníka, kterého bys za sebe našel/našla sama).

V případě otázek piš na info@putovanikrajinou.cz

Těšíme se na společné vodní putování. AHOJ!

Michal

PS: .. a jaké že to na takové vodě je? Můžeš se podívat na pár fotek z našeho letošního Putování po Lužné řece 2022