Minulé akce…

Proběhlo – Lužná řeka (16.7. – 23.7.2022)

klasické týdenní putování po řece, náročnost: 4 (specifická akce)

Velká srdcovka a už tradiční krásné týdenní putování po vybrané řece – spousta přítomnosti a přesah do seberozvojové „světlé strany zážitkovky“.

Jaké to akci bylo se můžeš podívat zde.

Proběhlo – Granátky aneb hledání drahokamů (26.3.2022)

jednodenní pěší výlet, náročnost: 2, trasa: cca 15 km

V sobotu 26.3. jsme se vydali na jeden z tradičních TOP výletů – hledání malých granátků. Počasí vyšlo ideálně a podmínky na hledání taky, takže jsme byli docela úspěšní a byla spousta drobných „úlovků“. Kruhový výhled na Hazmburku s jeho příjemným klidem byl pak ideální završení akce… Jindy než na jaře tento výlet nepořádám, tak zas někdy v dalších letech 😉

Pár fotek z akce najdeš zde

Toto putování nás zavede do krásné krajiny Českého středohoří ke zřícenině hradu Hazmburk. Zastavíme na jednom konkrétní místě, kde se dají najít české granátky – rudé polodrahokamy podobné jako na fotce. Jelikož se hledají dobře jen v hezkém počasí, tak si užijeme rozkvétající jaro, zpěv skřivanů nad hlavou a snad i teplo prohřáté země. Potom se vyškrábeme na zříceninu se skvělým kruhovým rozhledem – jedno z nejklidnějších a nejpříjemnějších míst v Česku. A po cestě se setkáme se zajímavou historií – to si ale nechám až na místě, nech se překvapit.

Proběhlo – Kandík psí zub (12.3.2022)

jednodenní pěší výlet, náročnost: 1, trasa: 12-14 km (volitelný bonus)

Minulou sobotu 12.3. jsme vyrazili za Kandíkem a měli jsme štěstí, že jsme úspěšně našli první rostliny nesměle vyhlížející mezi listím. Odměna na obří kopec bylo nečekané a neplánované setkání s pár zajímavými zvířaty 😉

Pár fotek z akce najdeš zde

Posázavským pacifikem, za Psím zubem, za Kandíkem! První předjarní klidná procházka kolem Sázavy se speciálním závěrem – na konci budeme hledat vzácnou a pouze v brzkém jaře kvetoucí endemickou kytku se srandovním názvem „Kandík psí zub“, která vypadá, jakoby sem přišla z Marsu 🙂 Toto je jeden z mála výletů, u kterých odhaluji, kam míříme, protože už samotná trasa naplňuje charakter našeho putování (protože se z ní nedá nikde rozumně odbočit a prostě jen následujeme cestu a řeku). Přesto kvůli zachování smyslu putování prosím – nestuduj dopředu mapu – věř, bude to tak lepší a hlavně to není vůbec nutné.


Letní putování po Berounce (uzavřená akce)

Výlet do přítomnosti

Vodní putování – 31.7.-8.8.2021

Uzavřená akce.


Sázava na konci léta (uzavřená akce)

Výlet do přítomnosti

Vodní putování – 4.9.-6.9.2020

Uzavřená akce.


Velká husí cesta (uzavřená akce)

Výlet do přítomnosti

Vícedenní putování – 25.7.-31.7.2020

Uzavřená akce – zkouška nového formátu.


Půlvíkend – Asonance pod širákem (10.-11.8.2019)

Krásná část Křivoklátska s moc hezkou přírodou a pozapomenutou velmi zajímavou historií spojenou se zakladateli Sokola, Josefem Jungmannem a začátky průmyslové revoluce v Česku… s historií, o které většina lidí dnes nic neví. A k tomu venkovní koncert keltsko-folkové skupiny Asonance, přespání pod širákem, ranní východ slunce na rozhledně a nedělní výlet… zkrátka letní dny v přírodě se vším všudy!

Fotky z akce se připravují.

Bližší informace najdete zde


Kytarový a zpívací večer živé přítomnosti (8.8. večer – Praha Vyšehrad)

Kytarový večer živé přítomnostiPrvní večer se osvědčil, tedy vás opět zvu na kytarové a zpívací večerní setkání v Praze na Vyšehradě.

Hráli jsme, zpívali, jedli, kecali a tentokrát přišlo přes 30 lidí z různých skupin, tedy to bylo pestré 😉

Bližší informace najdete zde


Bosý výlet – O potěšení, radosti a přítomnosti (20.7.2019)

Na jaře nám počasí nepřálo, tedy do rozjásané přírody Křivoklátska vyrazíme v létě. Celé putování bude o tom udělat si radost a hledat potěšení v tom, co je právě teď kolem nás i v nás. Část trasy budeme moci absolvovat bosky, bez bot.

.


Kytarový a zpívací večer živé přítomnosti (17.7. večer – Praha Vyšehrad)

Kytarový večer živé přítomnostiZvu vás na zbrusu nový formát akcí – večerní setkání v Praze na Vyšehradě. Půjde o sérii akcí, které budu vypisovat postupně během léta (dle počasí) a každý večer bude zaměřený trochu jinak.

Bližší informace najdete zde


O.HŘE aneb plavba příběhem (29.6.-7.7.2019)

Týdenní zážitkovka – sjíždění řeky s tématem „Příběhy“. Příroda, řeka, pohoda, kytara, lodě, atmosféra karlovarského filmového festivalu… a spousta dalšího. 

Pár fotek z akce najdete ZDE.

Bližší informace o akci najdete ZDE.


Velikonoční putování – Začátky nového a nové začátky (19.4.-22.4.2019)

Čtyři dny pod stanem v severní části Českého středohoří . Uzavřená akce – zkouška nového formátu.


Granátky – O hledání, naději a nalezených pokladech (7.4.2019)

Jarní výlet do rozkvetlé krajiny Českého středohoří k Hazmburku s možností najít si opravdové polodrahokamy – české granátky. Témata výletu: „Život v přítomnosti“ a „hledání, nacházení a naděje v životě„.

Pár fotek z akce najdete ZDE.

Toto putování nás zavede do krásné krajiny Českého středohoří ke zřícenině hradu Hazmburk. Zastavíme na jednom konkrétní místě, kde se dají najít české granátky – rudé polodrahokamy podobné jako na fotce. Jelikož se hledají dobře jen v hezkém počasí, tak si užijeme rozkvétající jaro, zpěv skřivanů nad hlavou a snad i teplo prohřáté země. Potom se vyškrábeme na zříceninu se skvělým kruhovým rozhledem – jedno z nejklidnějších a nejpříjemnějších míst v Česku. A po cestě uvidíme ještě několik míst se zajímavou historií.

V tomto případě bude téma výletu „život v přítomnosti“ a dále „hledání, nacházení a naděje v životě.“ Je něco, co v životě hledáš? Nebo něco, co už jsi našel/našla?


Dračí hora – aneb probuzení po zimě (17.3.2019)

První výlet sezóny – výstupu na „dračí horu“. Tématem výletu bude pomalé probuzení nové energie po zimě. Byli jste už někdy na hoře, uvnitř které žije drak? Já taky ne. Ale můžeme si ho představovat, protože vrch Boreč ve střední části Českého středohoří k tomu přímo vybízí.

Pár fotek z akce najdete ZDE.

Vyrazíme na místo, které bylo v minulosti považováno za sídlo temných sil, protože se kolem něj dějí divné věci. My dnes víme, že je to proto, že kopec je z větší části dutý a plný škvír, tedy funguje jako přirozená klimatizace, která v létě ochlazuje úpatí a v zimě naopak vyhřívá vršek. Drak pod kopcem se touto bláhovou vědeckou teorií určitě dost baví 😉


Cesta bez plánů – promítání fotek (31.1.2019)

Výpověď v práci, sbalený baťoh a jednosměrná letenka bez představy, kde skončím a kdy se vrátím. Jaké to je vyrazit na takovou několikaměsíční cestu bez plánů? Zvu vás na večerní promítání fotek a příběh mého putování po Portugalsku – o nečekaných setkáních, serfování na vlnách náhod, trapasech, výzvách, odměnách a neplánované pouti do Santiaga. Plus představení akcí na toto jaro.


PF2019

Rok 2018, to bylo 9 akcí, 15 dnů na cestách, 92 účastníků a spousta zážitků (výběr fotek zde). Příští rok se můžete těšit na několik úplných novinek a rozšíření akcí o zážitkový rozměr – každý výlet bude zaměřený na konkrétní téma 🙂 Přehled chystaných putování najdete na stránkách a budu je postupně zveřejňovat také na facebooku. Přeju vám pěkné svátky a v roce 2019 AHOJ!


Chytání lelků na draka (4.11.2018)

jednodenní pěší putování, náročnost: 1 (nenáročná), trasa: cca 10 km

Pár fotek z akce najdete ZDE.

Kam se hrabou pokémoni… pojďme si užít neděli jako svátek prokrastinace – pojďme chytat lelky! Tento výlet je pro všechny, kdo chtějí vystoupit z koloběhu povinností, plánů a stresu a místo toho prožít chvíli v příjemné přítomnosti 🙂
 
Nepůjde o chytání lelka lesního (opeřence), ale o mnohem tajuplnějšího tvora – lelka zevlujícího, který, jak známo, je ohroženým živočichem. V civilizačním prostředí již téměř vyhynul. Nedaří se mu v prostředí hučících openspaců, ani v domácnostech obdařených dětmi. Hektická města jsou pro něj přímo smrtící. Bohužel ani ve volné přírodě se v posledních letech moc nevyskytují – jsou vyháněni aktivními odpočinky jakými jsou například „sport“, „poznávací turistika“, nebo „dovolené s cílem co nejvíc toho vidět“.
 
Zvu vás na výlet, na kterém můžeme mít šanci tohoto plachého tvora aspoň zahlédnout a (pokud se budeme hodně snažit se o nic nesnažit) možná jich i pár nachytat. Věřím, že budeme úspěšní, protože lelků existuje řada druhů. Někteří se rádi ukrývají v kupách spadaného listí, které krásně šustí pod nohama. Jiní se často sluní v barevných korunách stromů prosvícených babím létem. Najdete je i v šumění podzimního větru. My budeme na této výpravě hledat všechny možné způsoby, které by je mohly nalákat. Zkrátka budeme se snažit hodně lelkovat. Tentokrát nepůjde o sport, délku trasy a ani tak moc o historii místa. Nedá se dopředu říct, jaké další druhy lelků najdeme, ale bude to všechno hodně klidná, odpočinková a pohodová záležitost.

Výprava za Hagenem (23.9.2018)

jednodenní pěší putování, náročnost: 1 (nenáročná), trasa: cca 10-15 km

Pár fotek z akce najdete ZDE.

Lomy Amerika/Mořina poblíž Prahy jsou známá oblast romantických vápencových lomů (kde sloužili svého času političtí vězni až do katastrofy, která jen zázrakem nedopadla špatně), pro svou dramatičnost využívaná často filmaři (natáčel se zde například Limonádový Joe) a opředená mnoha tajemnými a děsivými trampskými skazkami (některé si povíme cestou a jedné z nich – zlověstného Hagenova zvonu – se odvážnější z nás budou moci doslova dotknout).

Podzim s barevným listím je pro návštěvu této krajiny jak stvořený. Budeme mít možnost si prohlédnou celou oblast jak shora (a trochu i v okolí), tak se podívat do podzemních štol, které dnes už nejsou jinak přístupné. Domluvil jsem návštěvu s průvodcem ze sdružení Hagen-Mořina, které má podzemí nyní na starost a jehož členové jsou většinou bývalí zaměstnanci těchto lomů, tedy o nich dovedou říct hodně zajímavého. A jako na ostatních akcích Putování krajinou i zde si budeme cestou povídat něco víc o krajině, kterou budeme procházet, a budeme mít možnost ji vnímat i jinými smysly a jinak, než obvykle.


PoSKOKY (30.8.-2.9.2018)

Čtyřdenní pěší putování do Skoků u Žlutic se spaním pod širákem – výjimečná akce do výjimečných míst. náročnost: 3 (náročnější), trasa: celkem cca 70 km

Speciální uzavřená akce (zkouška nového formátu).


Království vran (29.7.2018)

jednodenní pěší putování, náročnost: 3, trasa: 24 km 

Pár fotek z akce najdete ZDE

Výprava ne příliš známou meditativní krajinou Křivoklátska, opět s několika překvapivými objevy a souvislostmi s dávnou i novější českou historií… pravděpodobně nepotkáme zas tak moc lidí, zato pocítíme spoustu přírody. Vyšší náročnost je dána délkou trasy a tím, že jsou tam nějaké kopce, ale neboj se, nic hrozného se dít nebude 😉


Výšiny a hladiny (1.7.2018)

jednodenní pěší putování, náročnost: 2+, trasa: 15 km

Pár fotek z akce najdete ZDE

Výlet se specifickou částí putování, kdy budeme moci vnímat krajinu nejen zrakem, sluchem a čichem 🙂 Proto tam je to „plus“ za obtížností. Vem si boty, které můžeš snadno sundávat 😉
 

Vodovíkend na Lužnici pro ŽTJ (14.-17.6.2018)

Třídenní vodní putování, náročnost – pro začátečníky i pokročilé.

Tato akce je pořádána pod záštitou Života trochu jinak (www.zivotjinak.cz).

Fotky od Jirka, Petra a Michala jsou ZDE.

Vodovíkend není o prýštícím adrenalinu a zdolávání divokých peřejí nebo sjíždění nebezpečných jezů, nýbrž o vodní turistice a všem, co pobyt na vodě obnáší. Pojedeme v plastových kánoích „Vydra“, které jsou rychlejší a obratnější než rafty, naučíme se, jak držet pádlo a co s ním dělat, abychom jeli vpřed a ozkoušíme si vodu ze všech stran i tím, že pojedeme tzv. „natěžko“, tedy s věcmi. Těšit se můžete taky na další zajímavý program (nejen) s vodní tématikou. A samozřejmě… krajina a to, co nám vypráví.

Více informací naleznete na stránkách události Života trochu jinak.


Skalní brány, škvíry a díry (3.6.2018)

jednodenní pěší putování, náročnost: 3 (mírně náročnější), trasa: 15-17 km

Pár fotek z akce najdete ZDE.

Srdečně vás zvu na tento výlet, jehož trasa je jedna z mých nejoblíbenějších – hezká a plná překvapení 🙂 Spousta přírody v některých jejích opravdu hodně zajímavých projevech a do toho nečekané lidské vstupy… můžete se těšit na výhledy i tichá místa – a přitom ne zas tak úplně známá! Mírně vyšší náročnost je tam proto, že se potřebujeme vyškrábat do nějakých kopců, ale nebojte, nic hrozného se dít nebude.


Granátky (14.4.2018)

jednodenní pěší putování, náročnost: 2 (střední, bez problémů), trasa: 15 km

Pár fotek z akce najdete ZDE.

Toto putování se vymyká tím, že o něm dopředu prozradím jednu věc – pokud vyjde správné počasí, budeme na něm mít šanci najít si pár malých českých granátků (rudé polodrahokamy). Taky se vyškrábeme na krásnou zříceninu s kruhovým výhledem široko daleko. Pozor – přijď v botech, ve kterých můžeš chodit po poli! (hlína apod.) 🙂 A pokud vyjde počasí, hodí se sebou vzít i malou krabičku (např. od energitu), do které můžeš sbírat granátky.


Kandík psí zub (7.4.2018)

jednodenní pěší putování, náročnost: 1 (nenáročná), trasa: 12-14 km (volitelný bonus)

Pár fotek z akce najdete ZDE.

Klidná procházka kolem Sázavy se speciálním závěrem – na konci budeme hledat vzácnou a pouze v brzkém jaře kvetoucí endemickou kytku se srandovním názvem „Kandík psí zub“, která vypadá, jakoby sem přišla z Marsu 🙂 Toto je jeden z mála výletů, u kterých odhaluji, kam míříme, protože už samotná trasa naplňuje charakter našeho putování (protože se z ní nedá nikde rozumně odbočit a prostě jen následujeme cestu a řeku). Přesto kvůli zachování smyslu putování vás prosím, abyste nestudovali dopředu mapu – věřte, bude to tak lepší a hlavně to není vůbec nutné.