Vzhledem k situaci teď chvíli organizované výlety nebudou – jsem přesně ten imunitní typ, který teď nejlíp pomůže tím, že zůstane doma a nerozšíří řady pacientů, o které je potřeba se starat 😉 Nicméně nabízím námět, který se hodně dotýká důvodů, proč pořádám Putování krajinou.

Můžeme ostatním hodně pomoci tím, že pomůžeme sobě!

Jde o to, že současná situace nás vytrhuje ze zaběhaného života – hrne se na nás spousta informací, musíme vyhodnocovat řadu situací, které nejsou běžné, každý den padají rozhodnutí, která zásadně ovlivňují naše fungování a nutí nás reagovat. Nemůžeme jet „na automaty“, které nám běžně šetří síly tím, že prostě děláme zaběhané věci. To vše znamená, že naše pozornost vyžaduje mnohem víc aktivního přemýšlení nebo reakcí, než obvykle – a to stojí mnohem víc energie. Taky se množí aktivity, do kterých se můžeme zapojit – je skvělé, že to tak je a jako každá kritická situace to krásně ukazuje, kolik dobrého v lidech vlastně je. 🙂

Toto ale nebude běh na krátkou trať – poběžíme spíš maraton. A pro netrénované je velmi snadné „přepálit start“. Až po prvním návalu energie dorazí únava a rezignace a až se po odeznění toho nejakutnějšího začnou ukazovat škody, co se teď napáchaly, tak bude potřeba ještě spousta sil, energie a elánu. Až bude první linie nejlepších bojovníků „padat k zemi“ únavou, budou potřeba další, kteří jim podají vodu a pak nastoupí místo nich 🙂

Sdílím tedy příspěvek sdružení „Nevypusť duši„, které se podobnými tématy dlouho zajímá – ve čtvrtek večer budou online streamovat na téma „Jak nevypustit duši v nouzovém stavu“ a doporučuju se připojit, doufám, že se něčím z toho budou zabývat – pokud na facebook dají víc detailů, vysdílím je, ale jinak doporučuju sledovat přímo jejich stránku.

Zároveň v nejbližší době chystám nějaké praktické návody k jednoduchým aktivitám ohledně vědomé práce s pozorností, které můžeme nyní použít v běžném životě a mohou nám pomoci pracovat s takovou nečekanou situací (v rozsahu, jak to běžně dělám na svých akcích, tedy žádná psychoterapie – jen jednoduché praktické osvědčené pomůcky) plus pokud budou omezení trvat déle, tak připravím i nějaké online „večerní setkání na dálku s promítáním fotek“ – můžete se těšit!

Přeju vám co nejklidnější dny a pevné zdraví 🙂

Michal Martinásek

https://www.facebook.com/nevypustdusi/photos/a.1700044436948817/2700908516862399
Nevypusť duši

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *